Multiplication and Division, Part 1

Lesson 14

Objective

Solve one-step word problems involving multiplication and division and write problem contexts to match expressions and equations.

Materials and Resources

Common Core Standards

Core Standards

?

  • 3.OA.A.1 — Interpret products of whole numbers, e.g., interpret 5 × 7 as the total number of objects in 5 groups of 7 objects each. For example, describe a context in which a total number of objects can be expressed as 5 × 7.

  • 3.OA.A.2 — Interpret whole-number quotients of whole numbers, e.g., interpret 56 ÷ 8 as the number of objects in each share when 56 objects are partitioned equally into 8 shares, or as a number of shares when 56 objects are partitioned into equal shares of 8 objects each. For example, describe a context in which a number of shares or a number of groups can be expressed as 56 ÷ 8.

  • 3.OA.A.3 — Use multiplication and division within 100 to solve word problems in situations involving equal groups, arrays, and measurement quantities, e.g., by using drawings and equations with a symbol for the unknown number to represent the problem.

Criteria for Success

?

  1. Solve one-step word problems involving multiplication or division with units of 2, 3, 4, 5, and 10, using a tape diagram to represent the problem if necessary (MP.4).
  2. Write a word problem that can be solved with a given multiplication or division expression or equation (MP.2).

Fishtank Plus

Subscribe to Fishtank Plus to unlock access to additional resources for this lesson, including:

  • Problem Set
  • Student Handout Editor
  • Google Classrom Integration
  • Vocabulary Package

 

Anchor Tasks

?

Problem 1

Many problems can be solved in different ways. For each of the following problems, 

  • Decide if the following word problems can be solved using multiplication or division. Explain your thinking. 
  • Represent each problem using an equation with a letter standing for the unknown quantity.
  • Solve each problem. 

a. Liam is cooking potatoes. The recipe says you need 7 minutes for every pound of potatoes you are cooking. How many minutes will it take for Liam to cook 10 pounds of potatoes?

b. Helen spent some money on her 3 grandchildren at the fair. If she spent a total of $12, how much did each grandchild get?

c. Nina can practice a song 5 times in an hour. If she wants to practice the song 30 times before the recital, how many hours does she need to practice?

Guiding Questions

Create a free account or sign in to access the Guiding Questions for this Anchor Problem.

References

Illustrative Mathematics Analyzing Word Problems Involving Multiplication

Analyzing Word Problems Involving Multiplication, accessed on Oct. 10, 2018, 4 p.m., is licensed by Illustrative Mathematics under either the CC BY 4.0 or CC BY-NC-SA 4.0. For further information, contact Illustrative Mathematics.

Modified by The Match Foundation, Inc.
Illustrative Mathematics Gifts from Grandma, Variation 1

Gifts from Grandma, Variation 1, accessed on Oct. 10, 2018, 4 p.m., is licensed by Illustrative Mathematics under either the CC BY 4.0 or CC BY-NC-SA 4.0. For further information, contact Illustrative Mathematics.

Modified by The Match Foundation, Inc.

Problem 2

Write a word problem that can be solved using the following expressions. 

a.    $$4 × 6$$

b.   $$15 \div 5$$

Guiding Questions

Create a free account or sign in to access the Guiding Questions for this Anchor Problem.

Discussion of Problem Set

?

  • How many large glasses of water did Subha drink in a week in #3? What did you need to know to be able to figure that out? 
  • Which two statements were correct in #6? How did you know the other options were incorrect? 
  • What word problem did you write for #8? Did you think of 3 as the number of groups or the size of each group? If you had thought if it as the one you didn’t choose, how would that have changed your word problem? 
  • What made #10 difficult? How did you find the answer? 
  • What equation did you write in #11a? How is it related to the equation you wrote in #11b? Which one did you use to answer #11c, or did you use some other strategy? 

Target Task

?

Problem 1

Which problem can be solved using the expression $$3\times 5$$?

  1. A house has 3 rooms on the first floor and 5 rooms on the second floor. How many total rooms does the house have?
  2. A group of 5 friends share 3 large pizzas. How much pizza did each friend get?
  3. A shopping center has 3 floors, and each floor has 5 stores. How many total stores does the shopping center have?
  4. A group of friends spend $5 on French fries and $3 on drinks. How much do they spend on food and drinks?

References

PARCC Released Items Math Spring Operational 2015 Grade 3 End of Year Released ItemsQuestion #19

Math Spring Operational 2015 Grade 3 End of Year Released Items is made available by The Partnership for Assessment of Readiness for College and Careers (PARCC). Copyright © 2017 All Rights Reserved. Accessed Oct. 10, 2018, 2:03 p.m..

Modified by The Match Foundation, Inc.

Problem 2

Some friends spend $24 altogether on frozen yogurt. Each person pays $4. How many people buy frozen yogurt?

References

EngageNY Mathematics Grade 3 Mathematics > Module 1 > Topic D > Lesson 13Problem Set, Question #5

Grade 3 Mathematics > Module 1 > Topic D > Lesson 13 of the New York State Common Core Mathematics Curriculum from EngageNY and Great Minds. © 2015 Great Minds. Licensed by EngageNY of the New York State Education Department under the CC BY-NC-SA 3.0 US license. Accessed Dec. 2, 2016, 5:15 p.m..

Modified by The Match Foundation, Inc.